وبلاگ

آشنایی با انواع تجهیزات ایمنی فردی و کارگاهی، و کاربردهای آنها

تجهیزات ایمنی فردی و کارگاهی

تجهیزات ایمنی فردی و کارگاهی ، لوازمی هستند که برای افزایش بهره وری کارکنان و در محیط‌های کاری مختلف استفاده می‌شوند. این تجهیزات برای تامین امنیت و حفظ جان کارکنان هستند و می‌توانند از فرد در برابر بسیاری از خطرات محافظت کنند.

همانطور که می‌دانید برخی از مشاغل با خطرات بیشتری نسبت به سایر شغل‌ها روبه‌رو هستند از جمله آتش‌نشانی، برق‌کاری، جوش‌کاری و… . برای اینکه با فرد بتواند با خطرات ناشی از هر یک از این کارها مقابله کند، باید از تجهیزات ایمنی فردی مناسبی استفاده کند.

استفاده از تجهیزات ایمنی در محل کار چه ضرورتی دارد؟

حتما شما هم شعار «اول ایمنی، بعد کار» را بسیار دیده‌ و شنیده‌اید! استفاده از تجهیزات ایمنی فردی و کارگاهی اهمیت بسیار زیادی دارد و سهل‌انگاری در تهیه آن‌ها می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری به بار بیاورد. مهم‌ترین دلیلی که باید از تجهیزات ایمنی شخصی در محل کار استفاده کنید، حفظ ایمنی و جان خودتان است. برخی از دلایل اهمیت استفاده از تجهیزات ایمنی فردی در محیط کاری عبارت‌اند از:

  • جلوگیری از حوادث و آسیب دیدگی‌ها
  • رعایت اصول ایمنی کارگاه‌ها و کسب و کارها
  • جلوگیری از به وجود آمدن خسارت و هزینه‌های اضافی

تجهیزات ایمنی فردی و کارگاهی شامل چه مواردی است؟

برخی محیط‌های کاری، با توجه به مواد و مسائلی که کارکنان با آن سروکار دارند، نیازمند تجهیزات ایمنی فردی و کارگاهی خاصی هستند که باید با بهترین کیفیت در اختیار آن‌ها قرار بگیرند. مهم‌ترین تجهیزات ایمنی شخصی که در طراحان دوخت به شما ارائه می‌شوند، عبارتند از:

کلاه ایمنی

کلاه‌های ایمنی معمولا به سه دسته تقسیم می‌شوند. دسته a برای محافظت از فرد در برابر ولتاژهای پایین، دسته b برای افرادی که در اطراف ولتاژهای بالا مانند 20000 ولت مناسب است و دسته c که برای حفاظت از فرد در برابر برخورد سر با اشیاء سنگین است؛ دسته C مقاومت بسیار بالایی دارد و به خوبی می‌تواند از سر محافظت کند. استفاده از کلاه لبه‌دار یا کلاه معمولی در محیط‌هایی که ممکن است با خطر سقوط اجسام مختلف روبه‌رو شوید، کاملا بی‌فایده بوده و نمی‌توانید امنیت جان شما را تضمین کند.

عینک ایمنی

چشم به عنوان یکی از حساس‌ترین اعضای بدن شناخته می‌شود و ممکن است در مقابل عواملی مانند پاشیدن مواد مذاب یا شیمیایی، بخارهای سمی، برخورد اشیای ریز و یا تابش نورهای مضر آسیب جدی ببیند. به همین دلیل، در اکثر کارگاه‌هایی که چنین خطراتی دارند، برای محافظت از چشم‌ها باید از عینک ایمنی استفاده کرد. برخی از عینک‌های ایمنی شامل عینک جوش‌کاری، عینک برش‌کاری، عینک محافظ مواد شیمیایی و غیره هستند که به خوبی می‌توانند از چشم در برابر آسیب‌های ناشی از کار مراقبت کنند.

تجهیزات ایمنی فردی و کارگاهی شامل چه مواردی است

دستکش ایمنی

برای اینکه دست‌های خود را از آسیب‌های متعددی مانند بریدگی، سوختگی، تماس با مواد شیمیایی، حساسیت‌های پوستی و غیره در امان نگه دارید، بهتر است از دستکش‌های ایمنی عایق استفاده کنید. البته دستکش‌های ایمنی دارای استانداردهای مختلفی هستند که هر یک از این استانداردها برای موارد خاصی کاربرد دارند. برخی از آنها عایق حرارت، برخی عایق در برابر سایش و غیره هستند. انتخاب دستکش باید متناسب با شرایطی باشد که قرار است در آن کار کنید. بنابراین هنگام خرید این مورد را در نظر بگیرید.

کفش ایمنی

کفش‌های ایمنی انواع مختلفی دارند و هر فرد باید متناسب با کار خود، کفش مناسب خود را انتخاب کند. کفش‌های ایمنی معمولا برای محافظت از پا و ساق پا استفاده می‌شوند. خصوصیات برجسته این کفش‌ها عبارت است از:

  • دارای کفی عایق هستند که مانع از شوک و تخلیه الکتریکی می‌شود.
  • دارای کفی استاندارد و نرم هستند که از فشار بیش از حد به کمر جلوگیری می‌کنند.
  • ضد آب هستند و از نفوذ آب و مایعات به داخل کفش جلوگیری می‌کنند.
  • این کفش‌ها می‌توانند از پای فرد در برابر اشیاء تیز، مواد مذاب و شیمیایی، برخورد اشیاء سنگین و غیره محافظت کنند. کفش ایمنی از جنس نیتریل، نوپرنی و یا PVC ساخته می‌شوند.

ماسک تنفسی

معمولا افرادی که در محیط آلوده مشغول به کار هستند، یا کسانی که در محیطی با گازهای سمی و خطرناک کار می‌کنند، باید از ماسک تنفسی مخصوص استفاده کنند تا به ریه‌هایشان آسیب نرسد. این ماسک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند از دهان و ریه فرد محافظت کنند.

لباس کار

برای اینکه لباس فرد در محیط کار آسیب نبیند و یا در برابر آسیب‌های احتمالی، مشکلی به وجود نیاید، بهتر است از لباس کار مخصوص استفاده کرد. بسیاری از شرکت‌ها و صنایع برای کارکنان خود، لباس کار تهیه می‌کنند تا سلامتی جان آنها را تضمین کنند. یک لباس کار خوب می‌تواند تمام اعضای بدن را پوشش دهد. لباس کارها انواع مختلفی دارند و متناسب با شغل هر فرد طراحی می‌شوند.

موارد مهمی که هنگام خرید لباس کار باید دقت کنید، شامل اندازه لباس، رنگ لباس، جنس و موارد کاربرد لباس است.

گوشی صداگیر

طبق استانداردهای تعیین شده، در صورتی که صدای محیط کاری بیش از 85 دسی بل باشد، باید از گوشی صداگیر ایمنی استفاده کرد. به همین دلیل در محیط‌های پر سروصدا که ممکن است به شنوایی فرد آسیب برسد، باید از گوشی صداگیر استفاده کنند. این گوشی‌های ایمنی انواع مختلفی دارند و تا حد زیادی می‌توانند به کاهش صدا کمک کنند و در نتیجه گوش فرد دچار آسیب نمی‌شود.

جمع‌بندی

اگرچه در بعضی موارد تجهیزات ایمنی فردی و کارگاهی، هزینه‌ای مازاد بر کارفرما و یا کارکنان تحمیل می‌کند، اما عدم توجه به آن می‌تواند بسیار خطرناک بوده و خسارت‌های مالی و جانی فراوانی به بار بیاورد. هر محیط کاری با توجه به شرایط خاص خود و وظایفی که در آن باید انجام شود، نیازمند سطح خاصی از ایمنی است. خوشبختانه انواع لباس‌ها، کفش‌ها، کلاه و دستکش‌های ایمنی با استانداردهای مختلف برای این نوع کارگاه‌ها و صنایع در دسترس است و هر فرد با توجه به شرایط خود می‌تواند برای تجهیزات ایمنی شخصی اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *