وبلاگ

ویژگی های لباس برق کاری مناسب چیست؟

ویژگی لباس برق کاری

هر شغلی لباس کار مخصوص خودش را دارد که متناسب با شرایط خاص آن طراحی می‌شوند. در صنایع پرخطری مانند برق‌، ایمنی و حفظ سلامت در درجه اول اهمیت قرار دارد و لباس کار مهندسی برق، متناسب با این نیاز و برای افزایش ایمنی طراحی شده و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. اما سوال این است که ویژگی لباس برق کاری چیست و چگونه می‌تواند از افراد در مقابل خطرات مختلف محافظت کند؟

ما در این مطلب به تمام جزئیات و ویژگی‌های مورد نیاز و جنس پارچه‌ای که طراحان دوخت در تولید لباس کار مخصوص برق استفاده می‌کند، اشاره خواهیم کرد، تا با در اختیار داشتن اطلاعات کافی، لباسی امن و راحت برای خود تهیه کنید.

استفاده از لباس کار برق کاری مناسب چه ضرورتی دارد؟

همانطور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین خطراتی که متخصصان برق را تهدید می‌کند، خطر برق گرفتگی است. برای کاهش خطرات ناشی از برق گرفتگی، باید از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده شود. لباس مناسب برق کاری بر اساس این ضرورت طراحی شده و مهندسان و کارکنانی که در این صنعت مشغول به فعالیت هستند، نه تنها باید از لباس کار مهندسی برق استفاده کنند، بلکه برای اطمینان از ایمنی کامل حتما باید دستکش، کلاه و کفش مخصوص نیز در اختیار داشته باشند.

لباس برقکاری مناسب چه ویژگی‌های باید داشته باشد؟

یک لباس کار مخصوص برق کاری باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد که بتواند از متخصصان این حوزه محافظت کند. برخی از این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

  • لباس کار برق کار باید متناسب با اندازه بدن فرد باشد.
  • یک لباس کار مرغوب باید متناسب با شرایط محیط شغلی و آب و هوا باشد.
  • جیب لباس کار باید کوچک و تعداد آن کم باشد تا هنگام کار مانعی برای فرد ایجاد نکند.
  • توجه کنید که دکمه و زیپ فلزی در لباس برق کاری وجود نداشته باشد تا موجب برق گرفتگی نشود.
  • برای محافظت از بدن فرد، بهتر است از پارچه‌های ضخیم و سبک و نخی در لباس کار استفاده شود.
  • آستین لباس کار باید دارای دکمه و یا کش برای محکم کردن آن باشد.

لباس برقکاری معمولا از چه جنسی دوخته می‌شود؟

استفاده از لباس کار مرغوب در بسیاری از مشاغل، از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا لباس کار مهندسی برق از جنس پارچه کجراه، کتان صددرصد طبیعی و یا از پارچه‌های ترکیبی الیاف مصنوعی و طبیعی هستند. یک لباس برق کاری خوب باید بتواند از اعضای بدن فرد مانند دست، پاها، سر و بدن محافظت کند. بنابراین وجود کلاه ایمنی، دستکش، لباس، کفش مناسب و غیره ضروری است.

در برخی مواقع جنس لباس کار مخصوص برق، نخی است زیرا هنگام ایجاد قوس الکتریکی، سرعت سوختن در این نوع پارچه‌ها کمتر است و میزان حرارت تولید شده نیز کمتر است، در نتیجه در صورت به وجود آمدن حادثه، آسیب کمتری به بدن وارد می‌کند. علاوه بر آن، پارچه‌های نخی هنگام سوختن، به بدن نمی‌چسبند.

کیفیت پارچه در لباس کار بسیار اهمیت دارد و در صورتی که پارچه لباس کار از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، ممکن است نتواند به اندازه کافی از افراد محافظت کند و در نتیجه خرید چنین لباسی بی‌تاثیر خواهد بود و جان کارکنان را به خطر می‌اندازد.

لباس کار برقکاری چه انواعی دارد؟

مهم‌ترین ویژگی لباس برق کاری این است که رنگ و شکل ظاهری مناسبی داشته باشد. یک لباس کار خوب باید از رنگ‌هايی ساخته شود که قابلیت دید بیشتری دارد. به این معنی که در شرایط محیطی و آب و هوایی مختلف، بیش از 50 درصد قابلیت دید داشته باشد. به همین دلیل، رنگ‌هایی مانند زرد و نارنجی بیشتر در لباس‌ها به کار می‌روند.

شاید به نظر برسد که ظاهر کلی لباس کار اهمیت چندانی ندارد، اما این تصور اشتباهی است. زیرا یک لباس کار زیبا می‌تواند در بالا بردن اعتماد به نفس کارکنان و روحیه آنها، تاثیر زیادی داشته باشد. بنابراین تا حد امکان باید به شکل و ظاهر لباس و همچنین رنگ‌هایی که در آن استفاده می‌شود، توجه کنید.
البته شایان ذکر است که لباس کار برق کاری انواع مختلفی دارد که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

  • لباس کار یکسره

لباس کار برق کاری یکسره یا یک تیکه مانند سرهمی است که بلوز و شلوار به هم متصل هستند. پوشیدن آنها نسبتا دشوار است اما تمام بدن را می‌پوشاند.

  • لباس کار دو تیکه

لباس کار دو تیکه برق کاری از دو قسمت بلوز و شلوار ساخته شده است و به راحتی می‌توان آنها را پوشید.

جمع‌بندی

به طور خلاصه در مشاغل پر خطری مانند برق‌کاری، تهیه و استفاده از یک لباس مناسب نه تنها سلامت کارکنان را تضمین کرده و از خسارت‌های مالی و جانی جلوگیری می‌کند، بلکه باعث می‌شود دیگر نگران آسیب دیدگی نباشند و با تمرکز و دقت بهتری کار خود را انجام دهند. اگر به دنبال تهیه یک لباس کار برق کاری مناسب هستید، حتما انواع لباس کارهای مخصوص طراحان دوخت را بررسی کنید. همکاران ما با سال‌ها تجربه در زمینه لباس‌های ایمن آماده ارائه مشاوره به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *