وبلاگ

نقش لباس کار در ایمنی بدن چقدر است؟

نقش لباس کار در ایمنی بدن

لباس کار برای هر فردی که در یک محیط حرفه‌ای کار می‌کند، بسیار مهم است. تمام مشاغل کوچک، متوسط یا بزرگ همه باید لباس کار مخصوص خود را بپوشند. بسیاری از سازمان‌ها یا مشاغل اقتصادی برای محیط بهتر و ایمنی کارکنان، به ویژه برای کارگرانی که در زمینه‌های ساختمانی کار می‌کنند و دارای مشاغل پر خطر هستند، روی لباس کار ایمن سرمایه‌گذاری می‌کنند. بسته به نوع کاری که یک شرکت انجام می‌دهد، انواع مختلفی از لباس کار در دسترس است.

اهمیت لباس کار در ایمنی بدن

شاید این سوال ذهن خریداران را به خود مشغول کند که چرا شرکت به لباس کار نیاز دارد؟ در پاسخ باید توجه داشته باشید که اهمیت لباس کار در ایمنی بدن بسیار زیاد است؛ این وظیفه کارفرمایان است که تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) را در اختیار کارکنان خود قرار دهد، اما متأسفانه شاهد هستیم که گاهی اهمیت ایمنی و سلامتی کارگران یا کارمندان به دست فراموشی سپرده می‌شود که علاوه بر به خطر انداختن جان کارکنان، هزینه‌های سنگینی نیز برای کارفرما در پی دارد. مزایای تهیه لباس کار ایمن عبارتند از:

 • حفاظت از آسیب‌ها: اغلب محیط‌های کاری، از حوادث غیرمترقبه ایمن نیستند. استفاده از لباس‌های ایمن می‌تواند کارگران را در برابر صدمات مختلفی از جلمه آسیب به سر، آسیب دست، آسیب پا، آسیب چشم و غیره محافظت کند. این لباس‌ها شامل کلاه ایمنی، کفش یا چکمه‌های ایمنی، عینک ایمنی یا ماسک، دستکش ایمنی و غیره است.
 • حفاظت از بیماری‌های تنفسی: مشاغل زیادی هستند که در آن کارمندان ناگزیر با دود و گازهای سمی روبه‌رو هستند. در چنین شرایطی، استفاده از ماسک‌های تنفسی می‌تواند به حفاظت آنها در برابر ذرات گرد و غبار و گازهای خطرناک کمک کند.
 • آمار کارمندان: شرکت‌ها می‌توانند با کمک لباس کار، کارمندان یا کارگران خود را شناسایی کند. افرادی که لباس یکسان دارند، به راحتی قابل تشخیص بوده و بنابراین سازماندهی و مدیریت آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.

تاثیر لباس کار در عملکرد کارکنان

در صورتی که بخواهیم اهمیت لباس کار را از زاویه‌ای دیگر بررسی کنیم، می‌توانیم بگوییم که این لباس می‌تواند در کارکنان احساس مفید بودن و تعلق داشتن به یک تیم بزرگ را ایجاد کند. در چنین شرایطی عملکرد کارکنان نیز به طور فزاینده‌ای افزایش می‌یابد و با علاقه و انگیزه بیشتر و خلاقانه‌تر از قبل به کار خود ادامه می‌دهند.

نقش لباس کار در برندسازی

لباس کار و تجهیزات ایمنی مارک‌دار می‌توانند مزایای قابل توجهی در تجارت به همراه داشته باشد و به برندسازی کمک کند. لباس کار مارک‌دار از این نظر که علاوه‌ بر بهبود ایمنی و بهره‌وری، به تقویت تصویر برند کمک کرده و مسئولیت‌پذیری سازمان را نشان می‌دهد، کاملاً ارزش سرمایه‌گذاری را خواهد داشت. در ادامه به پنج دلیل اصلی برای استفاده از این نوع لباس نگاهی خواهیم داشت:

 1. تبلیغات و آگاهی از برند
  پرسنل شما بزرگترین سرمایه شما هستند. لباس فرم با برند تجاری یک شکل مقرون به صرفه‌ترین نوع تبلیغات بوده و هنگام معرفی هویت برند شما به بازار یک موفقیت آسان در پی خواهد داشت. عموم مردم، مشتريان و يا رقیبان شما در بازار، به طور دائم با دیدن كارمندان شما و تعامل با آن‌ها ناخودآگاه برند شما را خواهند دید و علاوه بر جلب توجه، برند شما در حافظه‌ ناخودآگاه آن‌ها حک شده و علاقه تجاری ایجاد می‌کند. فراموش نکنید برند تجاری می‌تواند فراتر از آرم شرکت باشد. می‌توانید برای ایجاد سهولت در جلب مشتری، هویت برند را با رنگ‌های خاص تقویت کنید یا جزئیات تماس را روی لباس حک کنید.
 2. رفاه و بهره‌وری کارکنان
  تهیه یک لباس کار با کیفیت برای کارمندان، نمونه‌ای از کیفیت کار شما بوده و به اعضای تیم و کارکنان شما نشان می‌دهد که سلامتی و راحتی آنها برای شما حائز اهمیت است، علاوه بر این، اثبات شده است که یک لباس زیبا باعث می‌شود کارکنان با علاقه و بیشتر کار کنند. هنگامی که یک برند به لباس کار اضافه می‌کنید، روحیه تیم را بهبود می‌بخشد و چنین کارکنانی تعلق خاطر بیشتری به محل کار خود احساس کرده، ارتباط بهتری با مشتری برقرار می‌کنند و به احتمال زیاد کارهای خود را با احساس غرور و مسئولیت‌پذیری بالاتری انجام خواهند داد.
 3. روابط مشتری
  ایجاد روابط خوب و پایدار با مشتری از اهداف اولیه هر کسب و کاری است. زمانی که قرار است اعضای تیم شما با مشتریان یا مردم در تعامل باشند، باید به راحتی قابل شناسایی باشند و در اولین نگاه تصویر جذاب و برازنده‌ای از خود ایجاد کنند. لباس کار برندسازی شده با داشتن یک تصویر تجاری حرفه‌ای به افزایش دیده شدن کارکنان و بهبود درک مشتری کمک می‌کند. لباس کار برند باعث می‌شود که کارکنان صمیمی به نظر برسند و راحتی خیال در مشتری ایجاد کند و به ایجاد اعتماد نسبت به تیم شما کمک می‌کند.
 4. بهداشت و ایمنی
  اطمینان از اینکه تیم شما به سرعت قابل شناسایی است، در حفظ امنیت آنها نیز نقش مهمی ایفا خواهد کرد. به ویژه در محیط‌های صنعتی که خطرات متعددی وجود دارد، بسیار مهم است که کارمندان دیده شوند و افراد متفرقه به سرعت و به راحتی قابل شناسایی باشند. در بسیاری از صنایع، لباس کار باید محافظت بیشتری در برابر خطرات ایجاد کند تا خطر حوادث را کاهش دهد. این می تواند شامل لباس کار ایمن با قابلیت دید بالا، لباس کار عایق حرارت یا کلاه‌های محکم همراه با برند باشد.
 5. پس انداز پول
  گرچه ممکن است انتخاب گزینه‌های ارزان‌تر، در ابتدا مقرون به صرفه به نظر برسد اما نباید کیفیت را فدای کمیت کرد زیرا نقش لباس کار در ایمنی کارمندان شما بالا بوده و علاوه بر آن سرمایه‌گذاری روی لباس‌های کار با کیفیت و تجهیزات ایمنی در طولانی مدت قطعا به نفع شما خواهد بود. گزینه‌های ارزان‌تر ممکن است راحتی و بهره‌وری را کاهش دهند، هزینه جبران خسارت‌های جسمی کارمندان را به شما تحمیل کنند و در فاصله‌های زمانی کوتاه‌تر نیازمند تعویض باشند.

مشاوران ما در تولیدی لباس کار حرفه ای طراحان دوخت برتر با سال‌ها تجربه موفق در عرضه لباس‌های کار به صورت عمده و جزئی آماده راهنمایی و پیشنهاد بهترین گزینه اختصاصی برای برند شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *